WCIĄŻ PRÓBUJESZ SPRZEDAĆ SWÓJ DOM?

Image

Założę się, że było tak: 

🆗 Powiesiłeś baner na płocie
🆗 Dałeś ogłoszenie na portalu nieruchomościowym

Po kilku miesiącach 📅 zdecydowałeś się jednak na agencję. 
Masz teraz pośrednika ale z umowy nie wynikają żadne obowiązki agencji 🤔

Być może masz nawet kilka agencji‼️
Bo przecież wszyscy mówią że im więcej tym większe szanse sprzedaży… 🎰

Po kilku miesiącach 📅 zdecydowałeś się jednak na agencję. 
Masz teraz pośrednika ale z umowy nie wynikają żadne obowiązki agencji 🤔

A Ty wciąż jesteś na etapie prób sprzedawania 😓 DLACZEGO?

CZYTAJ DALEJ

INSPEKCJA

Image

Przemysław Ostrzyżek


Raz na parę miesięcy przeznaczam dzień lub dwa na inspekcję estetyczną. Baner to reklama wizualna i dlatego musi być estetyczny i czysty.  W tym celu muszę się zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia:

.

1. Opakowanie płynu do czyszczenia. 

Takie same jak używa się w kuchni, z atomizerem.  Najlepiej typu „uniwersalny”.  Potrzebny jest nie tylko do usuwania brudu z baneru, ale też tłuszczu. 

W powietrzu latają najróżniejsze zanieczyszczenia, które są tłuste i łatwo przywierają do naszych pięknych, estetycznych banerów.  Z biegiem miesięcy stają się one coraz mniej estetyczne i coraz mniej piękne… Szczególnie po okresie zimowym, gdy już skończy się sezon grzewczy i miną pierwsze deszcze.

Czytaj dalej

Jak pokazać walory rekreacyjne sprzedawanej nieruchomości?

Image

Agropolis Prawobrzeżna Warszawa dzielnica Wawer

Dodając do oferty poglądowy film o nieruchomości, warto zadbać o kilka ujęć wykonanych z drona. Dotyczy to walorów rekreacyjnych najbliższej okolicy. Podkreślam, że najbliższej a nie dwa kilometry dalej.

Tylko nieliczne oferty, a jest to na pewno poniżej 1% ofert, zawierają taką informację. O ścieżkach rowerowych, miejscach do biegania lub spacerów.

Jednak oprócz informacji konieczne jest pokazanie tych miejsc. Sama informacja pisemna jest dla potencjalnego kupującego niewystarczająca, na zasadzie: skoro nie pokazują, to nie ma.

Wklejenie do filmu promującego nieruchomość kilku ujęć z drona uwiarygadnia opis. Jest dowodem, że rzeczywiście w pobliżu są takie miejsca.

Kupujący dobrze znają tworzone przed deweloperów językowe dziwolągi w rodzaju „zielony zakątek”, „zaciszne osiedle”, „leśna polanka”, aby skusić ofertą potencjalnych klientów. Lecz jeśli oferta nie pokazuje walorów rekreacyjnych czy choćby widokowych najbliższej okolicy, to będzie odbierana jako niewiarygodna.

Tak samo jest z prywatnymi ofertami domów, mieszkań i działek. Sama informacja o pobliskim parku, lesie, boiskach, placu zabaw to za mało. Taka informacja powinna być uwiarygodniona przynajmniej dobrej jakości zdjęciami, ale najlepiej wideo. A jeszcze lepiej, gdy będą to zdjęcia lub wideo z drona, wykonane z niewielkiej wysokości, nieprzekraczającej 20-30m – w zależności od obszaru, jaki zajmuje teren rekreacji.

Dom 113 m2 w Rembertowie – Wygoda

Image

Obejrzyj film!

*****

Czyżbyś szukał małego domu w Warszawie?
Enklawy spokoju, ale jeszcze w mieście i z rozsądnym dojazdem do Centrum?
Trafiłeś idealnie!

.

Dom jest położony przy rezerwacie Olszynka Grochowska na rembertowskiej Wygodzie, w otoczeniu niskiej architektury domów jednorodzinnych, przy małej, bocznej uliczce.

Dom parterowy z niewielkim, częściowo zaadaptowanym poddaszem i wolnostojącym, murowanym garażem.

Dobrze położony komunikacyjnie.
Bez przesiadek możesz się stąd szybko dostać publiczną komunikacją autobusową na Pragę Południe, Pragę Północ, Targówek a nawet na Żerań.
Blisko stąd do głównych węzłów komunikacyjnych – Ronda Marsa czy Ronda Wiatraczna.

Czytaj dalej→

Praca w terenie – sprawdzenie znaków granicznych

Image

. Zdarza się wcale nierzadko, że granice działki są przesunięte niż wygląda to w terenie.   Często płot oddzielający działkę od sąsiada jest krzywo ustawiony. Ostatnio miałem do czynienia z sytuacją, że jeden słupek płotu, ustawiony kilkadziesiąt lat temu, był ustawiony o półtora metra za daleko w głąb działki sąsiedniej.   Nikt o tym nie wiedział, nawet sąsiad. Dopiero geodeta, który dokonywał tak zwanego wznowienia granic, stwierdził błąd.   Przed sprzedażą domu, szczególne budowanego w latach 50.tych i nawet w latach późniejszych, warto zaangażować geodetę, aby sprawdził czy istotnie granice przebiegają w tych miejscach, w których ustawione zostało ogrodzenie.   Przyczyną błędnego ustawienia ogrodzeń może być podział działki na mniejsze wskutek dziedziczenia. W gronie rodziny po prostu ustawiano płot pomiędzy dziedziczonymi częściami działki tak, jak się wydawało, że jest prawidłowo.   Dopiero podział geodezyjny działki na dwie lub więcej, zapewnia prawidłowe ustalenie granic. Geodeta oznacza granice palikami i wtedy trzeba istniejące ogrodzenia przesunąć.   Przed sprzedażą domu, gdy działka powstała w wyniku podziału z działki większej, w drodze dziedziczenia, wznowienie granic jest właściwie obowiązkiem właściciela. Potencjalny kupujący chce mieć bowiem pewność, gdzie zaczyna się i gdzie kończy sprzedawana nieruchomość.   Zaniechanie tego grozi roszczeniami kupującego z tytułu rękojmi za wady fizyczne działki. Możliwe jest w takiej sytuacji żądanie obniżenia ceny.

Praca na nieruchomości – co koniecznie agent powinien sprawdzić

Image

. Najważniejsza jest dokumentacja prawna. Wbrew obiegowym opiniom, księga wieczysta jest niewystarczająca a wpisane tam dane nie zawsze odpowiadają rzeczywistości.   Także ważne są informacje o ewentualnych służebnościach gruntowych albo osobistych.   Bardzo ważnym dokumentem jest wypis z rejestru gruntów. Często zdarza się, że dom w ogóle nie jest ujawniony w ewidencji, albo jest ujawniony sprzed rozbudowy. W tak zwanym „międzyczasie” mogło się wiele zmienić, na przykład mogła ulec zmianie powierzchnia użytkowa wskutek rozbudowy lub adaptacji.   Wystarczy że została wykonana adaptacja poddasza z nieużytkowego na użytkowe i metraż się zwiększa o kilkadziesiąt metrów.   Ale wtedy jest najczęściej za późno – klient musi dowiedzieć się od agenta o stanie prawnym nieruchomości, ponieważ jest to najcześciej najważniejsza dla niego informacja, oprócz ceny ofertowej i metrażu.   Zdarzają się niestety sytuacje, kiedy właściciel nieruchomości ma duże opory w pokazaniu dokumentów prawnych, traktuje je jako swoją tajemnicę i twierdzi, że pokaże „gdy przyjdzie klient”.   Zapoznając się z dokumentami prawnymi agent może wskazać właścicielowi na braki w dokumentacji, które  w ogóle mogą uniemożliwić sprzedaż. Uzupełnianie dokumentów może trwać kilka miesięcy i w tym czasie potencjalny klient nie będzie czekał i znajdzie inną nieruchomość.