UMOWNE ZAPEWNIENIE BEZPIECZEŃSTWA OBIEKTU

Organizatorzy imprez masowych odbywających się w obiektach sportowych lub halach widowiskowych, powinni zapewnić uczestnikom bezpieczne warunki przebywania na terenie obiektu. Chodzi o:

Sposób wykonywania tego obowiązku określają przepisy Prawa budowlanego.

Polega to na dokonywaniu prac konserwatorskich, drobnych napraw, remontów, a przede wszystkim na przeprowadzaniu cyklicznych przeglądów.

Są to przeglądy:

Dla każdego budynku prowadzi się książkę obiektu budowlanego. W książce obiektu odnotowuje się przeprowadzone badania, kontrole stanu technicznego, wykonane remonty i przebudowy.

Właściciel lub zarządca obiektu powinien zatem utrzymywać obiekt w sprawności technicznej, w należytym stanie technicznym i estetycznym:

Na te okoliczności właściciel lub zarządca obiektu powinien być przygotowany formalnie i praktycznie.

Praktycznie – to obowiązek dokonywania wszystkich wymaganych przeglądów, konserwacji, remontów i przebudów.

Formalnie – to obowiązek prowadzenia książki obiektu budowlanego, dokonywania wpisów zgodnie z faktycznie wykonywanymi przeglądami i remontami, oraz obowiązek przechowywania protokołów z przeprowadzonych kontroli oraz dokumentacji remontów i przebudów.

Organizatorzy imprez sportowych lub kulturalnych odbywających się w halach sportowo-widowiskowych niekiedy domagają się od właścicieli lub zarządców w umowach na udostępnienie takich obiektów, złożenia zapewnienia, iż obiekt jest bezpieczny a instalacje i urządzenia posiadają aktualne przeglądy.        

Utrzymywanie obiektu w sprawności technicznej, w należytym stanie technicznym i estetycznym polega na wykonywaniu czynności określonych w przepisach Prawa budowlanego.

Są to obowiązki polegające na przeprowadzaniu cyklicznych prac konserwatorskich, drobnych napraw, remontów, a przede wszystkim obowiązek dokonywania okresowych przeglądów.

Właściciel lub zarządca obiektu może natomiast i powinien zażądać od organizatora zapoznania się z wpisami w książce obiektu budowlanego oraz protokołami z przeglądów, remontów i przebudów. 

Organizator powinien zweryfikować aktualność i kompletność wpisów w książce obiektu albowiem  wobec osób biorących udział w imprezie, to on jest odpowiedzialny za ich bezpieczeństwo.

Odpłatne udostępnienie organizatorowi obiektu – hali sportowej lub widowiskowej – jest dokonywane w wyniku zawarcia umowy.

Z kolei udostępnianie maszyn i urządzeń z obsługą, takich jak podnośniki, wózki transportowe, a także sprzątanie po imprezie, to świadczenie usług.

Zatem umowa z organizatorem jest umową mieszaną z elementami najmu oraz świadczeniem usług, z licznymi postanowieniami o obowiązkach organizatora, takimi jak obowiązek zaangażowania na swój koszt służby porządkowej, zapewnienia asysty medycznej itp. 

Przepisy ustawy z 20.03.2009r. o bezpieczeństwie imprez masowych wskazują organizatora jako podmiot odpowiedzialny za zapewnienie odpowiedniego stanu technicznego obiektów budowlanych wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi.

Żądanie zatem od właściciela lub zarządcy obiektu złożenia zapewnienia, że obiekt jest bezpieczny a instalacje i urządzenia posiadają aktualne przeglądy jest co najmniej niewystarczające.

Obowiązkiem organizatora, jako profesjonalisty w obrocie, jest dołożenie należytej staranności, co należy oceniać mając na uwadze zawodowy charakter działalności polegającej na organizowaniu imprez masowych, koncertów, wydarzeń kulturalnych, sportowych itp.

Chodzi o podwyższoną staranność, co powinno mieć wyraz w osobistym sprawdzeniu aktualności i prawidłowości pod względem częstotliwości wpisów w książce obiektu budowlanego. 

Z kolei obowiązkiem właściciela lub zarządcy obiektu jest współdziałanie z organizatorem, polegające na udostępnieniu książki obiektu oraz umożliwienia organizatorowi dokonania ewentualnych oględzin co do stanu technicznego obiektu wraz z instalacjami i urządzeniami.

Nie można tych obowiązków zastąpić żądaniem organizatora, aby właściciel lub zarządca obiektu złożył w umowie zapewnienie, iż obiekt jest bezpieczny a instalacje i urządzenia posiadają aktualne przeglądy.        

Zapewnienie takie będzie nieskuteczne a ewentualne złożenia zapewnienia przez osoby reprezentujące właściciela lub zarządcę obiektu może być uznane za działanie z przekroczeniem granic dopuszczalnego ryzyka.

Radca Prawny Przemysław Ostrzyżek
error: Content is protected !!