ZNIEWAGA SĄDU

ZNIEWAGA SĄDU

Naruszenie powagi sądu, czyli zniewaga, najczęściej ma miejsce wtedy, gdy świadek lub strona stawia się na rozprawę w stanie nietrzeźwości.

Znieważenie sądu może być wyrażone słowem, gestem, czy w każdy inny sposób.

Stawienie się na rozprawę w stanie znacznej nietrzeźwości Sąd Apelacyjny w Katowicach ocenił jako zniewagę sądu – orzeczenie w sprawie II AKz 701/11 z 26.10.2011r.

Natomiast z ubliżeniem sądowi mamy do czynienia na przykład w sytuacji, gdy sędziemu strona zarzuca bezpodstawnie, że w innej sprawie sędzia jakoby okazał wobec strony stosunek emocjonalny o bardzo mocnym nasileniu negatywnym, lub że wyraził się na jego temat w sposób nieprawdziwy.

Także wtedy, gdy strona gołosłownie oskarża członka składu orzekającego o brak bezstronności, a także gdy strona bezpodstawnie zarzuca popełnienie przestępstwa na jego szkodę. 
Tego typu zarzuty obrażają sąd albowiem podważają jego kompetencje do sprawiedliwego rozstrzygania sporów i deprecjonują wyroki wydawane w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej – tak WSA w Krakowie w sprawie  II SAB/Kr 34/07 z 31.03.2008r. 

Do naruszenia porządku czynności sądowych dochodzi wtedy, gdy przykładowo strona składa oświadczenia pomimo nieudzielenia jej głosu przez sędziego, bądź gdy kontynuuje składanie oświadczeń po odebraniu jej głosu. 

Także podnoszenie głosu, komentowanie czynności sądu, na przykład wydanego zarządzenia, pomimo wezwania przez sędziego do zachowania spokoju i powagi, jest naruszeniem spokoju i porządku czynności sądowych – tak Sąd Najwyższy w sprawie WZ 19/13 z 10.10.2013r. 

Najczęściej sądy wymierzają kary grzywny. 

W sytuacjach drastycznych stosuje się karę porządkową pozbawienia wolności na okres do czternastu dni.

Kary te stosuje się bez względu na to czy chodzi o wydział cywilny, karny, pracy, rodzinny czy gospodarczy.

Radca Prawny Przemysław Ostrzyżek
error: Content is protected !!