INFORMACYJNE OBOWIĄZKI WYKONAWCY ROBÓT BUDOWLANYCH

INFORMACYJNE OBOWIĄZKI WYKONAWCY ROBÓT BUDOWLANYCH

Czas trwania rękojmi za wady fizyczne obiektu budowlanego wynosi 5 lat.

Odpowiedzialność wykonawcy wobec inwestora jest oparta na zasadzie ryzyka. 

To znaczy, że odpowiedzialność nie zależy od zawinienia wykonawcy. 

Wady fizyczne mogą powstać także w wyniku błędu w dostarczonej przez inwestora dokumentacji projektowej. 

Błędne zaprojektowanie budynku może bowiem mieć wpływ na efekt końcowy robót budowlanych. 

Dlatego wykonawca robót jest zobowiązany zweryfikować prawidłowość dostarczonej mu dokumentacji projektowej. 

Ponieważ przedsiębiorca budowlany jest profesjonalistą w obrocie gospodarczym i specjalistą w branży budowlanej, to można od niego oczekiwać fachowej weryfikacji dostarczonej mu dokumentacji, bez konieczności powoływania rzeczoznawców. 

Można powiedzieć, że przedsiębiorca budowlany sam jest takim rzeczoznawcą w swojej branży z racji prowadzenia tego rodzaju działalności zarobkowej. 

Wykonawca zatem powinien posiadać odpowiednią wiedzę fachową, która pozwala na weryfikację otrzymanej od inwestora dokumentacji.    

W razie wykrycia wady projektowej na wykonawcy spoczywa tak zwany „obowiązek informacyjny”.

Polega to na niezwłocznym zawiadomieniu inwestora, że dostarczona dokumentacja nie nadaje się do prawidłowego wykonania robót.

Brak zawiadomienia prowadzi do powstania odpowiedzialności odszkodowawczej wykonawcy wobec inwestora.

Może też być podstawą odmowy przez inwestora zapłaty wykonawcy całości lub części wynagrodzenia.

Zniszczenie lub uszkodzenie obiektu. 

Innym obowiązkiem informacyjnym wykonawcy jest zawiadomienie inwestora o wadach materiałów budowlanych, maszyn lub urządzeń, jeśli są dostarczane przez inwestora. 

Wadliwość materiałów, maszyn i urządzeń może być przyczyną uszkodzenia lub nawet zniszczenia obiektu.

Wykonawca nie poniesie odpowiedzialności jeśli wykona obowiązek informacyjny polegający na zawiadomieniu inwestora, że dostarczone na budowę materiały, maszyny lub urządzenia są wadliwe.

Dopuszczalna jest sytuacja, że wykonawcy nie udało się stwierdzić wadliwości dostarczonych materiałów, maszyn lub urządzeń pomimo przeprowadzenia fachowej weryfikacji.   

W takich przypadkach wykonawca może żądać od inwestora zapłaty całości umówionego wynagrodzenia.

Jeśli inwestor udziela wykonawcy wskazówek co do sposobu wykonywania robót i wskutek ich wykonywania może dojść do uszkodzenia lub zniszczenia obiektu, to wykonawca także jest uprawniony do żądania od inwestora zapłaty całości lub części wynagrodzenia. 

Warunkiem jest uprzednie zawiadomienie inwestora o ryzyku uszkodzenia lub zniszczenia obiektu wskutek stosowania się do jego wskazówek. 

Zatem aby wykonawca mógł żądać od inwestora zapłaty wynagrodzenia pomimo uszkodzenia lub zniszczenia obiektu, powinien wykazać spełnienie trzech przesłanek:

  • istnienia wadliwości dostarczonych przez inwestora materiałów, maszyn lub urządzeń albo stosowania się do wskazówek inwestora,
  • związku pomiędzy wadliwością materiałów, maszyn lub urządzeń albo wykonaniem robót według wskazówek inwestora a uszkodzeniem lub zniszczeniem obiektu,
  • wykonania przez wykonawcę obowiązków informacyjnych albo wykazania braku możliwości stwierdzenia wadliwości materiałów, maszyn lub urządzeń pomimo zachowania należytej staranności.

Tekst i zdjęcia Przemysław Ostrzyżek

error: Content is protected !!