WNIOSEK O WARUNKI ZABUDOWY

WARUNKI ZABUDOWY I ZAGOSPODAROWANIA.

Jeśli gmina nie uchwaliła miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, to trzeba wystąpić o wydanie warunków zabudowy. 

W zależności od tego, gdzie znajduje się działka, wniosek o wydanie warunków zabudowy składa się w urzędzie gminy lub miasta.

Organem rozpatrującym wniosek jest burmistrz, wójt albo prezydent miasta. 

Jakie podstawowe parametry musi spełniać działka, abyś mógł liczyć na pozytywną decyzję ?

  • Działka powinna mieć bezpośredni dostęp do drogi publicznej albo przez prywatną drogę wewnętrzną łączącą się z publiczną. 
  • Jeśli twoja działka nie ma dostępu do drogi publicznej bezpośrednio lub przez drogę wewnętrzną, to będzie ci potrzebna służebność przechodu i przejazdu przez działkę sąsiada, która ma dostęp do drogi publicznej.
  • Działka powinna być uzbrojona w podstawowe media, takie jak woda i prąd, lub takie uzbrojenie jest zaprojektowane. 
  • Jeśli działka nie ma uzbrojenia to wystarczy zapewnienie wykonania uzbrojenia umową zawartą pomiędzy tobą, jako inwestorem, a zakładem energetycznym lub wodociągowo-kanalizacyjnym. 
  • Działka nie wymaga zmiany przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęta zgodą na zmianę sposobu użytkowania uzyskaną przy sporządzaniu „starych” miejscowych planów, które utraciły moc z dniem 11 lipca 2003 r.
  • Teren działki nie jest objęty przepisami ochrony konserwatorskiej lub zabytków uniemożliwiającymi zabudowę.
  • Jest tak zwanedobre sąsiedztwo”, czyli co najmniej jedna sąsiednia nieruchomość, znajdująca się przy tej samej drodze publicznej, jest zabudowana w taki sposób, aby można było ustalić parametry nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, gabarytów, formy architektonicznej, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu.

Jakie dokumenty trzeba złożyć ?

Wniosek o wydanie warunków zabudowy. 

Wzory wniosków znajdziesz w każdym urzędzie gminy lub miasta. 

Co musi zawierać wniosek ?

Wniosek powinien zawierać:

1. Określenie granic działki przedstawionych na kopii mapy zasadniczej, a jeśli nie ma mapy zasadniczej, to na kopii mapy katastralnej, oraz

2. Załączniki.

Jakie załączniki są potrzebne ?

1. Dwa egzemplarze mapy zasadniczej działki. 

Najczęściej używa się mapy w skali 1:1000.

Wniosek o sporządzenie mapy dla działki składa się starostwie powiatowym w wydziale geodezji i zasobów geodezyjnych.

Mapę możesz po prostu zamówić u geodety.  

Koszt mapy to kilkadziesiąt złotych. 

Jeśli nie ma mapy zasadniczej, to do wniosku można załączyć kopię mapy katastralnej, czyli ewidencyjnej. 

Jeden egzemplarz mapy powinien być czysty, a na drugim  zaznaczona lokalizacja budynku, inne obiekty budowlane, które planujesz zbudować oraz projektowany wjazd na działkę.

Mapa powinna obejmować działkę oraz obszar wokół działki w promieniu 3.krotnej szerokości frontu działki – licząc od każdego rogu działki – ale nie mniej niż 50 metrów. 

2. Opis charakterystyki inwestycji, obejmujący:

  • określenie zapotrzebowania na wodę, energię oraz sposobu odprowadzania lub oczyszczania ścieków, a także innych potrzeb w zakresie infrastruktury technicznej, a w razie potrzeby również sposobu unieszkodliwiania odpadów
  • określenie planowanego sposobu zagospodarowania działki oraz charakterystyki zabudowy i zagospodarowania, w tym przeznaczenie i gabaryty projektowanych obiektów budowlanych – w formie opisowej i graficznej
  • określenie charakterystycznych parametrów technicznych inwestycji oraz dane charakteryzujące jej wpływ na środowisko.

3. Zaświadczenia o istnieniu wystarczającej infrastruktury oraz możliwości dostaw i odbioru mediów.  

Zaświadczenia te otrzymasz w przedsiębiorstwie wodociągów i kanalizacji, zakładzie energetycznym, zakładzie gazowniczym. 

Jeśli na obszarze, na którym znajduje się działka nie ma wodociągu, to trzeba wskazać sposób pozyskania wody – może być woda z własnego ujęcia.   

Tak samo jeśli nie ma sieci kanalizacyjnej – potrzebne będzie szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków.  

Ogrzewanie – jeśli nie można na danym obszarze korzystać z paliwa stałego – to może być elektryczna instalacja grzewcza z sieci energetycznej lub przydomowa instalacja gazowa w postaci zbiornika gazu albo z sieci gazowej.

Jeśli wniosek nie będzie kompletny, to urząd wezwie do uzupełnienia braków.

error: Content is protected !!