SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI PO ROZWODZIE

SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI PO ROZWODZIE

Bezpośrednią konsekwencją majątkową rozwodu jest przekształcenie bezudziałowej wspólności majątkowej we współwłasność w częściach ułamkowych.

Byli małżonkowie nadal pozostają współwłaścicielami domu, mieszkania lub działki.

Zmienia się tylko charakter prawny ich udziałów.

Do tej pory była to współwłasność do niepodzielnej ręki, co znaczyło, że udziały nie były określone.

Każdemu z małżonków przysługiwało takie samo prawo do całej nieruchomości i żaden z małżonków nie mógł rozporządzić swoim udziałem. 

Z chwilą ustania małżeństwa wskutek rozwodu zachodzi zmiana w charakterze udziału we współwłasności. 

Odtąd udziały są określone ułamkiem, albowiem dochodzi do przekształcenia charakteru współwłasności z bezudziałowej na udziałową. 

Ponieważ udziały we wspólności małżeńskiej zasadniczo są równe, stąd po rozwodzie udziały też będą równe, ale określone ułamkiem: po 1/2 części dla każdego z nich.  

Sprzedaż nieruchomości po rozwodzie bez przeprowadzenia podziału majątku jest dopuszczalna.

Oboje małżonkowie sprzedają wtedy swoje udziały we współwłasności. 

Możliwe jest też zbycie udziału w nieruchomości przez tylko jednego z byłych małżonków, ale za zgodą drugiego.     

Zbycie udziału bez zgody wprawdzie jest możliwe, lecz obarczone bardzo dużym ryzykiem.

Albowiem gdy dojdzie już do sądowego podziału majątku wspólnego, to były małżonek może zgłosić żądanie aby przyznać mu nieruchomość w całości. 

Może też domagać się ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym, może także żądać rozstrzygnięcia o wzajemnych roszczeniach z tytułu poniesionych nakładów, wydatków i spłaconych długów.

Wtedy zbycie udziału będzie bezskuteczne, o ile sąd doszedłby do wniosku, że takie żądanie byłego małżonka jest uzasadnione. 

Może się bowiem okazać, że byłemu małżonkowi będzie przypadać więcej niż 1/2 część we współwłasności nieruchomości, a nawet całość.   

Zbycie udziału we współwłasności nieruchomości bez zgody byłego małżonka nie jest takie proste.

W dziale II księgi wieczystej jako właściciele nadal będą wpisani byli małżonkowie jako współwłaściciele na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej.

Najpierw trzeba dokonać zmiany treści wpisu w dziale II księgi wieczystej w ten sposób, że zamiast dotychczasowej wspólności ustawowej, będzie wpisana współwłasność w częściach ułamkowych. 

Dopiero po dokonaniu takiej zmiany można zbyć swój udział. 

Jeśli udziały zbywają oboje byli małżonkowie, to ryzyka nie ma, a uprzednia zmiana wpisu w księdze wieczystej nie jest potrzebna. 

Obsługujący transakcję notariusz od razu prześle do sądu wieczystoksięgowego wniosek o zmianę wpisu w dziale II, wraz z umową sprzedaży w formie aktu notarialnego, w której między innymi zostanie powołany prawomocny wyrok rozwodowy.

Tekst i zdjęcia Przemysław Ostrzyżek

Kliknij TUTAJ aby wrócić do strony początkowej

error: Content is protected !!