OBIEKT BUDOWLANY
Każdy dom, czyli budynek, jak również garaż, fontanna, altana ogrodowa itp. to obiekt budowlany.
W zależności od tego, z jakim obiektem budowlanym mamy do czynienia, to różna jest procedura uzyskiwania zgody budowlanej.
Budowa niektórych obiektów wymaga pozwolenia na budowę a niektórych wystarczy zgłoszenie budowy.
Są też takie obiekty budowlane, których budowa nie wymaga ani pozwolenia ani zgłoszenia.
1. Obiekty budowlane.
Są to budynki, takie jak domy jedno- lub wielorodzinne, a także budowle takie jak wały przeciwpowodziowe, mosty, drogi, składowiska odpadów, elektrownie, lotniska, cmentarze itp.
Cechą wspólną obiektów budowlanych jest konieczność uzyskania na ich wybudowanie zgody budowlanej – pozwolenia na budowę albo zgłoszenia budowy.
Przykładem jest budowa domu jednorodzinnego.
Warunkiem budowy domu na podstawie zgłoszenia jest aby obszar oddziaływania inwestycji nie wykraczał poza działkę, na której został zaprojektowany budynek i obiekty towarzyszące.
Czyli cała inwestycja nie może w żaden sposób ograniczać praw właścicielskich sąsiada.
Zarówno pod względem odległości od granicy działki, jak i wysokości budynku, zacienienia, ochrony przeciwpożarowej, odległości instalacji nad- i podziemnych, na przykład zbiornika gazu, przydomowej oczyszczalni itp.
W większości przypadków wystarczy zgłoszenie budowy, jeśli oddziaływanie inwestycji ogranicza się do terenu działki inwestora.
Pozwolenie na budowę jest konieczne w dwóch przypadkach:
Pierwszy przypadek to sytuacja, gdy inwestycja oddziałuje, czyli ma jakiś wpływ, na nieruchomość sąsiednią.
Czyli wtedy, gdy spowoduje ograniczenia możliwości budowy na sąsiedniej działce lub ograniczenia w korzystaniu z już istniejących obiektów.
Drugi przypadek obejmuje sytuacje, kiedy przepisy wyraźnie przewidują wymóg uzyskania pozwolenia na budowę.
Pozwolenie będzie potrzebne w razie budowy domu „bliźniaka” albo domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej, czyli tak zwanego „segmentu”.
2. Obiekt liniowy.
Jest to rodzaj obiektu budowlanego którego wizualną cechą charakterystyczną jest długość.
Chodzi o rurociągi, drogi, instalacje podziemne takie jak wodociąg, napowietrzne i podziemne linie energetyczne, wały przeciwpowodziowe, linie tramwajowe lub kolejowe, linie metra.
W przypadku metra mamy do czynienia jednocześnie z dwoma rodzajami obiektu budowlanego.
To obiekt liniowy, czyli tunel z torowiskiem i instalacjami, oraz obiekty budowlane w postaci stacji metra i budynków naziemnych, jak wyjścia z metra, naziemne stacje napowietrzające itp.
3. Obiekty małej architektury.
Są to niewielkie obiekty takie jak piaskownice, huśtawki, fontanny, obiekty architektury ogrodowej, posągi, kapliczki, altany śmietnikowe.
Dzielą się na dwie kategorie.
Do pierwszej kategorii zaliczymy takie, na budowę których jest potrzebne zgłoszenie.
Dotyczy to obiektów małej architektury w miejscach publicznych.
Do drugiej kategorii zaliczamy takie, których budowa nie wymaga ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.
Chodzi o obiekty na działkach prywatnych.
4. Tymczasowy obiekt budowlany.
To taki obiekt, który jest przeznaczony do czasowego użytkowania, krótszego od jego trwałości technicznej i przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub do rozbiórki.
Do tej kategorii zaliczają się także obiekty niepołączone trwale z gruntem, takie jak kioski, strzelnice, pawilony wystawowe, barakowozy, kontenery, powłoki pneumatyczne itp.
Niektóre z nich nie wymagają ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia – to eksponaty wystawowe niepełniące żadnych funkcji użytkowych i usytuowane na terenach przeznaczonych na targi lub wystawy.
Budowa lub umieszczenie pozostałych obiektów tymczasowych niepołączonych trwale z gruntem wymaga zgłoszenia, jeśli są przewidziane do rozbiórki lub do przeniesienia w inne miejsce najpóźniej w ciągu 180 dni od rozpoczęcia ich budowy.
Z przepisów dotyczących tymczasowych obiektów budowlanych korzystają osoby które zdecydowały się na czasowe i rekreacyjne korzystanie z domów „na kółkach” na działkach nadających się do rekreacji indywidualnej.
Wystarczy wtedy co 180 dni przenieść domek w inne miejsce działki aby ponownie korzystać z domku przez następne pół roku jako weekendowego miejsca czasowego wypoczynku.