PIONOWY PODZIAŁ BUDYNKU

PIONOWY PODZIAŁ BUDYNKU

Jednym ze sposobów zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym jest pionowy podział budynku.

Generalnie stosuje się zasadę, że budynków nie dzieli się.

Lecz jeśli budynek spełnia pewne wymogi techniczne umożliwiające dokonanie podziału fizycznego, to można dokonać podziału pionowego.

Podziału dokonuje się, jeśli współwłaściciele nieruchomości nie chcą lub nie mogą dojść do porozumienia aby przyznać budynek jednemu z nich z obowiązkiem spłaty pozostałych.

Grunt pod budynkiem oraz tak zwane „obejście”, czyli grunt niezbędny do normalnego korzystania z każdej części budynku, także zostanie podzielony.  

Płaszczyzna pionowa, według której dokonuje się podziału, to najczęściej płaszczyzna ściany oddzielenia pożarowego, od fundamentów po dach. 

Jeśli budynek nie ma ściany oddzielenia pożarowego, to podziału dokonuje się wzdłuż płaszczyzny tych ścian, które są na całej wysokości budynku, od fundamentów po dach. 

Może być sytuacja, że wewnątrz budynku nie ma takiej ściany. 

Wtedy jest możliwe wykonanie ściany specjalnie do celów podziału pionowego.

Jeśli budynek jest pod ochroną konserwatorską, to na taką przebudowę jest konieczne pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków. 

Natomiast co do zasady w każdym sądowym postępowaniu o zniesienie współwłasności zabytkowej nieruchomości przez podział, jest niezbędna opinia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Zatem linia podziału musi przebiegać wzdłuż ściany pionowej.

Niedopuszczalny jest taki przebieg podziału, który dzieli znajdujące się w budynku pomieszczenia albo dzieli budynek nieregularnie.

Grunt będzie podzielony wzdłuż linii płaszczyzny pionowej ściany budynku i dlatego nie można podzielić budynku tak, że jakaś część budynku nie pokrywa się z linią podziału gruntu. 

Podział pionowy musi być zatem w całej płaszczyźnie pionowej budynku i ta płaszczyzna musi wyznaczać linię podziału gruntu.  

Wskutek podziału powstaną dwie lub więcej nieruchomości.

Dojdzie do podziału ewidencyjnego, polegającego na tym, że powstaną nowe działki ewidencyjne, oraz dojdzie do podziału wieczystoksięgowego.

Powstaną przez to odrębne, zabudowane nieruchomości. Każdy z budynków będzie oddzielony od drugiego ścianą w płaszczyźnie pionowej od fundamentów po dach.

Architektonicznie nadal będzie to ta sama bryła budynku, a jedynie wskutek wewnętrznych robót adaptacyjnych oraz zmian prawnych powstaną dwa odrębne prawnie budynki.    

Działka musi być wystarczająco duża, aby mogły być spełnione normy odnośnie odległości budynku od granicy działki sąsiedniej, dostępu do drogi publicznej, podłączenia do mediów.

Podzielone części budynku powinny mieć także własne wejścia i instalacje. 

Tekst i zdjęcia Przemysław Ostrzyżek

Kliknij TUTAJ aby wrócić do strony początkowej

error: Content is protected !!