BUDOWA DOMKU REKREACYJNEGO

BUDOWA DOMKU REKREACYJNEGO

Budowa domku rekreacyjnego wymaga zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. 

Nie jest potrzebne pozwolenie na budowę, ale jest konieczne zgłoszenie. 

Warto przypomnieć, że budowa każdego domu wiąże się z formalnościami.

Nie ma żadnej możliwości wybudowania nawet małego domku letniskowego bez formalności.

Jakie warunki musi spełniać działka aby wybudować dom – TUTAJ

Skąd się wziął mit, że można zbudować bez jakichkolwiek formalności domek nie większy niż 35 m2 ?

Zamieszanie wprowadza brak zrozumienia przepisów i wiele błędnych obiegowych opinii o rzekomym braku formalności w razie budowania na swojej działce takiego domku.

Na wybudowanie małego, parterowego domku rekreacyjnego o powierzchni zabudowy do 35 m2 albo powyżej 35 m2 lecz nie większego 70 m2 przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m nie jest wprawdzie potrzebne pozwolenie na budowę, ale jest konieczne zgłoszenie budowy do starostwa. 

A w przypadku domku rekreacyjnego większego od podanych wyżej wartości, albo z zachowaniem tych wartości lub nawet mniejszego lecz dwukondygnacyjnego, przepisy są ostrzejsze, bo konieczne jest pozwolenie na budowę.

Zgłoszenie nie wystarczy.

Nie ma zatem żadnej możliwości wybudowania domku letniskowego bez jakiegokolwiek pozwolenia albo zgłoszenia. 

Podsumowując:

  • Pozwolenia na budowę domku rekreacyjnego wymaga parterowy domek większy niż 35 m2 powierzchni zabudowy albo dwukondygnacyjny o powierzchni zabudowy do 35 m2. 
  • Pozwolenia na budowę wymaga również budowa domku rekreacyjnego większego niż 35 m2 do maksymalnie 70 m2 powierzchni zabudowy, jeśli rozpiętość elementów konstrukcyjnych przekroczy 6 m a wysięg wsporników przekroczy 2 m, a także jeśli domek jest dwukondygnacyjny. 
  • Jeśli powierzchnia zabudowy domku nie przekracza tych wartości i domek jest parterowy, to wystarczy zgłoszenie.

Domek parterowy to taki, który ma tylko jedną kondygnację nadziemną, stanowiącą poziom na którym znajduje się główne wejście do budynku.

Domek może mieć poddasze nieużytkowe.

Wysokość poddasza nieużytkowego powinna być niższa niż 2,2 m w przypadku dachów płaskich, a w przypadku dachów pochyłych średnia wysokość w świetle nie może przekraczać 2 m.

Średnią wysokość w świetle w przypadku dachów pochyłych oblicza się jako średnią pomiędzy wysokością w najwyższym punkcie a wysokością w punkcie najniższym, ale nie niższym niż 1,9 m.

Jeśli poddasze jest wyższe od podanych wartości, to budowa domku – jako dwukondygnacyjnego – wymaga pozwolenia na budowę, nawet jeśli powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2.

Powierzchnia zabudowy to nie to samo co powierzchnia wewnętrzna budynku. 

Jeśli powierzchnia zabudowy jest równa 35 m2, to powierzchnia wszystkich pomieszczeń wewnątrz budynku parterowego będzie trochę mniejsza. 

Zależy to od grubości ścian.

Powierzchnia zabudowy to rzut poziomy wykończonego budynku, mierzona po zewnętrznym obrysie ścian kondygnacji przyziemnej. 

Nie wlicza się do powierzchni zabudowy:

  • elementów drugorzędnych, którymi są występy dachowe, okapy, gzymsy, markizy, balkony, schody zewnętrzne, pochylnie (np. pochylnia dla wózka inwalidzkiego). 
  • obiektów pomocniczych, takich jak ganki, krużganki, szopy, altany, oranżerie (ogrody zimowe).

Jeśli obok domku jest niezadaszony taras, to nie wlicza się do powierzchni zabudowy.

Chyba, że taras jest elementem projektu architektonicznego domu, jego częścią.  

Wiata samochodowa także nie wlicza się do powierzchni zabudowy, nawet jeśli jedna ze ścian domku wygląda jak ściana wiaty.  

Istotne jest, czy wiata stanowi samodzielny obiekt, czy też jest częścią domku. 

Jeśli nie jest powiązana konstrukcyjnie z domkiem, jest wsparta na słupach i ma własny dach nie stanowiący przedłużenia dachu domku, to powierzchni wiaty nie wlicza się do powierzchni zabudowy domku. 

Tekst i zdjęcia Przemysław Ostrzyżek

Kliknij TUTAJ aby wrócić do strony początkowej

error: Content is protected !!