PODZIAŁ NIERUCHOMOŚCI ZABYTKOWYCH

PODZIAŁ NIERUCHOMOŚCI ZABYTKOWYCH

Mówiąc o podziałach nieruchomości zabytkowych, mam na myśli tylko te zabytki nieruchome, które są wpisane do rejestru zabytków. 

Rejestry prowadzą wojewódzcy konserwatorzy zabytków 

Do rejestru może być wpisane także otoczenie zabytku.

Administracyjna procedura podziału ewidencyjnego nieruchomości zabytkowej wymaga uprzedniego uzyskania pozwolenia konserwatora na podział.

Oznacza to, że decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków pozwalająca na podział musi być załączona do wniosku o podział nieruchomości.

Pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga ewidencyjny podział nieruchomości:

  • zabudowanej nie mniej niż dwoma budynkami, które zostały wybudowane po uprzednim uzyskaniu pozwolenia na budowę i 
  • podział ma polegać na wydzieleniu  dla poszczególnych współwłaścicieli budynków wraz z działkami niezbędnymi dla prawidłowego korzystnia z tych budynków.

Pozwolenie jest potrzebne także w razie:

  • podziału dokonywanego w celu wydzielenia działki budowlanej dla budynku wybudowanego przez samoistnego posiadacza w dobrej wierze. 
  • podziału w celu wydzielenia działki niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego. Chodzi o sytuację, gdy działka jest zbyt duża i do korzystania z budynku byłaby wystarczająca działka mniejsza. Chodzi o wydzielenie działki budowlanej, a zatem takiej, która spełnia wymogi dla realizacji budynku mieszkalnego, zgodnie z przepisami Prawa budowlanego. 
  • podziału w celu wydzielenia gruntu na terenach zamkniętych. Chodzi o tereny, które zgodnie z Prawem geodezyjnym i kartograficznym są zastrzeżone ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa. 

Zabytkiem mogą być nieruchomości niezabudowane.

Przykładem jest wpisany do rejestru zabytków park, ogród lub inna forma zaprojektowanej zieleni. 

W razie sądowego zniesienia współwłasności nieruchomości zabytkowej, sąd zasięga jedynie opinii konserwatora. 

Opinia nie jest dla sądu wiążąca.

Jednak sąd weźmie opinię pod uwagę, jeśli podział byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem nieruchomości albo pociągałby za sobą istotną jej zmianę lub znaczne zmniejszenie wartości. 

Nie jest wymagane pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków dla podziału ewidencyjnego, jeśli:

  • wydzielana ma być ta część nieruchomości, której własność lub użytkowanie wieczyste przysługuje z mocy prawa.
  • wydzielenie dotyczy nieruchomości która została przekształcona we własność z wieczystego użytkowania, a grunty są zabudowane na cele mieszkaniowe.
  • podział dotyczy gruntów objętych przepisami o przekształceniach własnościowych albo likwidacji przedsiębiorstw państwowych.
  • jeśli wydziela się część nieruchomości objętej decyzją o ustaleniu lokalizacji drogi publicznej, linii kolejowej, lotniska, budowli przeciwpowodziowej.  

Tekst i zdjęcia Przemysław Ostrzyżek

Kliknij TUTAJ aby wrócić do strony początkowej

error: Content is protected !!