ODSTĄPIENIE OD UMOWY DEWELOPERSKIEJ

ODSTĄPIENIE OD UMOWY DEWELOPERSKIEJ

Rezygnacja nabywcy z umowy deweloperskiej jest możliwa przez odstąpienie od umowy.

Może mieć to miejsce w ściśle określonych przypadkach. 

Nie można odstąpić od umowy z tego powodu, że po prostu rezygnujemy z mieszkania, że zmieniły się nasze plany życiowe. 

W razie rezygnacji z planów mieszkaniowych trzeba podjąć negocjacje z deweloperem.

Skutkiem negocjacji, jeśli pójdą po myśli nabywcy, będzie rozwiązanie umowy. 

Wymagana jest forma aktu notarialnego. 

Jeśli nabywca zapłacił już deweloperowi całą cenę albo jej część a negocjacje nie powiodą się, to warto rozważyć cesję umowy deweloperskiej. 

Sytuacja mieszkaniowa na rynku pierwotnym jest taka, że nietrudno będzie znaleźć osobę chętną na „przejęcie” umowy deweloperskiej. 

O cesji umowy deweloperskiej dowiesz się TUTAJ

Jeśli nie jest możliwe rozwiązanie umowy deweloperskiej ani dokonanie cesji, to pozostaje odstąpienie.    

Nabywca może odstąpić w następujących przypadkach:

  1. umowa deweloperska nie zawiera wszyskich wymaganych przepisami elementów. 
  2. Informacje zawarte w umowie deweloperskiej nie są zgodne z prospektem informacyjnym lub załącznikach. Dopuszczalne są tylko zmiany prospektu informacyjnego lub załączników, jeśli powstały w okresie pomiędzy doręczeniem prospektu a podpisaniem umowy deweloperskiej, przy czym w umowie postanowienia wynikające ze zmian w prospekcie powinny być wyraźnie, w sposób jednoznaczny i widoczny podkreślony.     
  3. Jeśli przez podpisaniem umowy deweloper nie doręczył nabywcy prospektu informacyjnego z załącznikami.
  4. Jeśli informacje w prospekcie informacyjnym lub załącznikach są niezgodne ze stanem faktycznym lub prawnym w dniu podpisania umowy deweloperskiej. 
  5. Jeśli prospekt informacyjny dewelopera nie zawiera informacji określonych w ustawowym wzorze prospektu. 
  6. Jeśli deweloper nie zawrze w terminie 60 dni nowej umowy o prowadzenie mieszkaniowego rachunku powierniczego w sytuacji, gdy bank dotychczasowy wypowiedział deweloperowi taką umowę.  
  7. Jeśli deweloper w ciagu 10 dni nie poinformuje nabywcy o zmianie banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy, licząc od daty zawarcia takiej umowy z bankiem. Do informacji powinna być załączona kopia oświadczenia banku, że prowadzony przez bank rachunek jest mieszkaniowym rachunkiem powierniczym.  
  8. Jeśli deweloper nie posiada zgody banku lub innego wierzyciela hipotecznego na bezobciążeniowe ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub użytkowego lub domu jednorodzinnego i na bezobciążeniowe przeniesienie na nabywcę własności lokalu lub domu. 
  9. Jeśli deweloper nie usunie wady istotnej ujawnionej podczas czynności odbiorowych.
  10. Jeśli wada istotna zostanie stwierdzona przez rzeczoznawcę w opinii przedstawione przez nabywcę w ramach odbioru powtórnego.    
  11. W razie żądania syndyka upadłości wykonania umowy deweloperskiej w sytuacji, gdy zostanie ogłoszona upadłość dewelopera a jest możliwe wykonanie umowy deweloperskiej. 
  12. Nie przeniesienie na nabywcę prawa własności lokalu lub domu jednorodzinnego w terminie określonym w umowie deweloperskiej. W takiej sytuacji nabywca powinien udzielić deweloperowi dodatkowego 120.dniowego terminu na zawarcie umowy a w razie bezskutecznego upływu może odstąpić od umowy deweloperskiej oraz zażądać zapłaty kary umownej zastrzeżonej na taki wypadek.

Odstąpienie może mieć miejsce nawet po wydaniu lokalu nabywcy ale przed przeniesieniem na nabywcę prawa własności.

W takiej sytuacji nabywca jest zobowiązany do powrotnego wydania lokalu deweloperowi. 

Wskutek odstąpienia uważa się umowę deweloperską za niezwartą.

Nabywca może domagać się zwrotu wszystkich zapłaconych kwot, zarówno zapłaconych deweloperowi, jak i wpłaconych na rachunek powierniczy i nie jest zobowiązany płacić deweloperowi żadnych kwot z tytułu odstąpienia.  

Wyjątkiem są te kwoty, które nabywca poniósł w związku z wykonaniem prawa odstąpienia:

  • opłata notarialna od poświadczenia podpisu na zgodzie na wykreślenie roszczenia z księgi wieczystej 
  • koszt opłaty pocztowej za list polecony do dewelopera z oświadczeniem o odstąpieniu
  • prowizja bankowa za przedterminową spłatę kredytu.

Jeśli zapłacona deweloperowi cena lub część ceny pochodzi z kredytu bankowego zaciągniętego przez nabywcę, to zwrot otrzymanych kwot deweloper dokonuje bankowi kredytującemu jeśli nabywca zawarł z bankiem umowę cesji swoich roszczeń wobec dewelopera. 

Cesja roszczeń na rzecz banku jest powszechną praktyką. Umowa cesji może bowiem dotyczyć roszczeń przyszłych, a zatem takich, które dopiero powstaną wskutek odstąpienia. 

W oświadczeniu o odstąpieniu od umowy deweloperskiej nabywca powinien wyrazić zgodę na wykreślenie odpowiednich wpisów z księgi wieczystej o roszczeniach. 

Jest wymagany podpis nabywcy poświadczony notarialnie.  

Brak notarialnego poświadczenia podpisu powoduje że oświadczenie o odstąpieniu jest nieważne.   

Deweloperowi przysługuje prawo odstąpienia w 3 przypadkach :

  1. Jeśli nabywca nie płaci transz pieniężnych w ustalonych wysokościach lub terminach w ciągu 30 dni od doręczenia nabywcy pisemnego wezwania do zapłaty.
  2. Jeśli nabywca nie stawia się do odbioru lokalu pomimo dwukrotnego doręczenia pisemnych wezwań doręczonych w odstępie co najmniej 60 dni.
  3. Jeśli nabywca nie stawia się do podpisania aktu notarialnego przenoszącego na nabywcę prawo własności pomimo dwukrotnego doręczenia pisemnych wezwań doręczonych w odstępie co najmniej 60 dni.

Tekst i zdjęcia Przemysław Ostrzyżek

error: Content is protected !!