WYWŁASZCZENIE PRZEZ OGRANICZENIE WŁASNOŚCI

WYWŁASZCZENIE PRZEZ OGRANICZENIE WŁASNOŚCI

Ograniczenie w wykonywaniu prawa własności to druga, obok pozbawienia własności, forma wywłaszczenia.

Wywłaszczenie bowiem nie musi polegać tylko na pozbawieniu własności.

Może to być ustalenie określonego sposobu korzystania z nieruchomości przez właściciela.

Właściciel zatem jest ograniczany w wykonywaniu swojego prawa.

TUTAJ o wywłaszczeniu przez pozbawienie własności

Wywłaszczenie przez ograniczenie korzystania z nieruchomości może mieć miejsce wyłącznie w celu zakładania i przeprowadzania ciągów drenażowych oraz urządzeń do przesyłania lub dystrybucji :

  • gazu
  • wody 
  • energii elektrycznej
  • wodociągu
  • kanalizacji
  • urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji
  • innych naziemnych lub podziemnych obiektów i rządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń. 

Warunkiem wywłaszczenia jest :

  • brak zgody właściciela nieruchomości na założenie lub przeprowadzenie ciągów, urządzeń lub linii przesyłowych
  • zgodność inwestycji celu publicznego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego na obszarze obejmującym prywatną nieruchomość albo
  • wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji celu publicznego.

Wywłaszczenie przez ograniczenie następuje w drodze zezwolenia na zajęcie nieruchomości przez podmiot, który będzie realizował inwestycję.

Zezwolenie jest decyzją administracyjną. 

Celem wywłaszczenia może być tylko założenie lub przeprowadzenie urządzeń jeszcze nieistniejących, a nie konserwacja urządzeń lub ciągów już znajdujących się na nieruchomości.

Decyzja o wywłaszczeniu przez ograniczenie ma podobny skutek do służebności przesyłu, ale jej zastępuje. 

Właściciel nieruchomości może domagać się ustanowienia służebności przesyłu, nawet jeśli znajdujące się na nieruchomości urządzenia i linie przesyłowe nie powodują uciążliwości. 

TUTAJ o służebności przesyłu

Wydanie decyzji zezwalającej na założenie lub przeprowadzenie urządzeń lub ciągów musi być poprzedzone rokowaniami z właścicielem nieruchomości o uzyskanie zgody na wykonanie potrzebnych robót. 

Chodzi o rokowania w celu zawarcia umowy na podstawie której właściciel udostępni nieruchomość inwestorowi.  

Dopuszczalne jest sporządzenie przez właściciela nieruchomości oświadczenia o wyrażeniu zgody na udostępnienie nieruchomości. 

Rokowania powinny obejmować wszystkie elementy przyszłej umowy, a zatem przynajmniej określenie konkretnego obszaru potrzebnego do wykonania robót, czasu trwania robót, wysokość wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości.

Dopiero w razie fiaska rokowań można wydać decyzję administracyjną zezwalającą na wykonanie robót. 

Nie ma żadnych ustawowych reguł prowadzenia rokowań. 

Stwarza to możliwość narzucenia przez inwestora swej woli, skoro bezskuteczność rokowań, bez względu na przyczyny, prowadzi do wydania decyzji administracyjnej. 

Po zakończeniu robót nieruchomość powinna być niezwłocznie przywrócona do stanu poprzedniego, co znaczy że ewentualne wykopy powinny być zasypane i wyrównane, zniszczone ogrodzenie naprawione, nasadzenia odtworzone.

Jeśli przywrócenie nieruchomości do stanu poprzedniego jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione lub zbyt kosztowne, to właścicielowi przysługuje odszkodowanie.

Jeśli zmniejszy się wartość nieruchomości to odszkodowanie powinno być powiększone o kwotę zmniejszenia wartości. 

Jeśli po wykonaniu robót korzystanie z nieruchomości jest niemożliwe w dotychczasowy sposób albo w sposób zgodny z przeznaczeniem nieruchomości, to właściciel może żądać aby jego nieruchomość została wykupiona.

Założenie lub przeprowadzenie urządzeń lub ciągów powoduje, że w przyszłości wlaściciel będzie miał obowiązek udostępniać nieruchomość w celu umożliwienia dokonywania konserwacji i usuwania awarii.

Nie jest do tego potrzebna osobna decyzja administracyjna jeśli konserwacji lub usuwania awarii dokonuje ten sam podmiot, na rzecz którego została wydana decyzja zezwalająca na prowadzenie robót.

W razie braku zgody właściciela na wejście na jego grunt w celu konserwacji lub usuwania awarii urządzeń, obowiązek udostępnienia nieruchomości może być wymuszony w drodze egzekucji administracyjnej.

Ostateczna decyzja o wywłaszczeniu przez ograniczenie jest podstawą wpisu do księgi wieczystej.

Tekst i zdjęcia Przemysław Ostrzyżek
124 uogn
error: Content is protected !!