AWARIA POJAZDU TRANSPORTUJĄCEGO ODPADY

Przedsiębiorcy transportujący odpady mają obowiązek ich dostarczenia do miejsca przeznaczenia oraz ich przekazania odbiorcy. 

Karę nakłada się w trybie przepisów postępowania administracyjnego. 

Powstaje pytanie, czy awaria pojazdu i w jej wyniku składowanie odpadów w innym miejscu niż wynikające z dyspozycji zlecającego transport, usprawiedliwia niedostarczenie odpadów do miejsca przeznaczenia a w sekwencji umożliwi to uniknięcie kary?

Chodzi o dopuszczalność zastosowania art. 198e Kodeksu postępowania administracyjnego o sile wyższej, który stanowi, że nie podlega ukaraniu strona, która naruszyła prawo wskutek działania siły wyższej. 

Na ten temat wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie administracyjnej kary pieniężnej nałożonej na przewoźnika, który nie dostarczył przewożonych odpadów do miejsca przeznaczenia. 

W wyniku kontroli Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska ujawniono magazynowane odpady, których przewoźnik nie dostarczył do miejsca przeznaczenia z powodu awarii pojazdu. Wskutek działań kontrolnych inspektorów odpady ostatecznie zostały dostarczone, lecz przewoźnik został jednak ukarany administracyjną karą pieniężną. 

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. 

„W przypadku naruszenia obowiązku, o którym mowa w art.24 ust.4 Ustawy o odpadach, ze względu na jego specyfikę, nie można mówić o zaprzestaniu popełnienia deliktu. Deliktu popełnionego raz nie da się cofnąć, a jedynie zniwelować następstwa niezgodnego z prawem zachowania.”

Zdaniem sądu „awaria techniczna pojazdu wykorzystywanego do prowadzenia działalności w zakresie transportu odpadów nie może stanowić okoliczności, na którą nie ma się wpływu. Zasady doświadczenia życiowego pokazują, że pojazd jako urządzenia mechaniczne ulega eksploatacji, zwłaszcza gdy jest wykorzystywany w celach gospodarczych, a regularne przeglądy techniczne mogą zapobiec zajściu awarii, która czasowo wyłączy możliwość korzystania  z pojazdu. Spółka jako podmiot prowadzący tak wyspecjalizowaną działalność gospodarczą powinna liczyć się z możliwością awarii któregoś z pojazdów, i z tego względu powinna dołożyć wszelkiej staranności, aby chociaż jeden z pojazdów był utrzymywany w stanie technicznym umożliwiającym niezakłócone korzystanie z niego, ewentualnie podjąć inne działania, np. wynająć inny pojazd, celem zapewnienia możliwości kontynuacji prowadzenia działalności.”

Z kolei w wyroku z 4.01.2023r. VIII SA/Wa 16/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyraził pogląd:

„Przepis art. 189e KPA wyłącza możliwość ukarania strony jedynie w bardzo szczególnej sytuacji, jaką jest siła wyższa. Za siłę wyższą jest uznawane wyłącznie zdarzenie charakteryzujące się trzema następującymi cechami: zewnętrznością, niemożliwością jego przewidzenia oraz niemożliwością zapobieżenia jego skutkom. Siła wyższa wyznacza granicę odpowiedzialności na zasadzie ryzyka. Dominuje koncepcja obiektywna siły wyższej rozumianej jako zdarzenie zewnętrzne, o charakterze nadzwyczajnym, przejawiającym się w nieznacznym stopniu prawdopodobieństwa jego wystąpienia oraz o charakterze przemożnym, polegającym na niemożności jego opanowania i zapobieżenia jego skutkom na istniejącym w danej chwili poziomie wiedzy i techniki. Zwykle przejawem tak rozumnej vis maior są katastrofy żywiołowe: trzęsienia ziemi, powodzie lub huragany. Za siłę wyższą mogą być także uznane zdarzenia wywołane przez człowieka, jak: działania wojenne lub gwałtowne rozruchy, a także akty władzy publicznej, którym należy się podporządkować pod groźbą sankcji”. 

Prezentowana wyżej linia orzecznicza wskazuje, że przewoźnik powinien liczyć się z możliwością awarii pojazdu transportującego odpady, albowiem mieści się to w granicach ryzyka gospodarczego polegającego nie tylko na odpowiedzialności wobec kontrahentów, lecz także odpowiedzialności administracyjnej i karnej. 

Radca Prawny Przemysław Ostrzyżek

error: Content is protected !!