
PRAWO DO NIERUCHOMOŚCI NA CELE GOSPODAROWANIA ODPADAMI
Jednym z rodzajów odpadów niebezpiecznych są odpady chemiczne.
Chodzi o substancje o właściwościach mniej lub bardziej toksycznych. Są to między innymi rozpuszczalniki, farby i lakiery, kwasy i zasady, odczynniki laboratoryjne i tym podobne.
Do prowadzenia działalności w zakresie gospodarowania odpadami niebezpiecznymi jest potrzebna nieruchomość. Tytuł prawny do nieruchomości, w przypadku odpadów niebezpiecznych, nie jest obojętny.
Są cztery dopuszczalne tytuły prawne do nieruchomości, jakimi muszą się legitymować podmioty gospodarujące takimi odpadami.
Własność.
Potwierdzeniem, że ktoś jest właścicielem nieruchomości, jest wpis w dziale II księgi wieczystej.
Może się zdarzyć, że wpis jest nieaktualny. Dzieje się tak z reguły wskutek dziedziczenia i braku uaktualnienia danych w księdze wieczystej. Postępowanie spadkowe może toczyć się latami, szczególnie wtedy, gdy spadkobiercy są rozproszeni po świecie lub są po prostu skonfliktowani.
Innym potwierdzeniem własności nieruchomości jest akt notarialny nabycia własności.
Akt notarialny jest podstawą wpisu do księgi wieczystej, zatem z reguły wpis w księdze wieczystej pokrywa się z danymi nabywcy podanymi w akcie notarialnym.Jeśli dla nieruchomości nie ma założonej księgi wieczystej, to jest konieczne wykazanie się wypisem z aktu notarialnego.
Innym potwierdzeniem prawa własności do nieruchomości jest orzeczenie sądu.
Z reguły chodzi o przypadek zasiedzenia.
Prawomocne orzeczenie sądu, tak samo jak akt notarialny nabycia nieruchomości, jest podstawą wpisu własności do księgi wieczystej. I w tym okresie „przejściowym”, kiedy sąd wieczystoksięgowy nie dokonał jeszcze zmiany danych co do osoby właściciela w dziale II księgi wieczystej, można tymczasowo legitymować się prawomocnym orzeczeniem sądu.
Użytkowanie wieczyste.
Dotyczy wyłącznie gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków.
Ta instytucja prawna została wprowadzona do polskiego porządku prawnego w roku 1961.
Użytkownik wieczysty korzysta z gruntu na podstawie umowy zawartej z właścicielem. Korzystanie jest ograniczone terminem 99 lat albo okresem krótszym, nie mniej niż 40.letnim. Stąd użytkowanie wieczyste potocznie określa się jako niepełną własność.
Prawo wieczystego użytkowania jest zbywalne, czyli można „sprzedać” to prawo innej osobie.
Grunty oddane w wieczyste użytkowanie często były przeznaczane pod spółdzielcze budownictwo mieszkaniowe, pod hale przemysłowo-handlowe, obiekty sportowe, zakłady przemysłowe.
Użytkowanie wieczyste jest stopniowo likwidowane.
Użytkowanie.
Różni się od użytkowania wieczystego tym, że jest to ograniczone prawo rzeczowe.
Polega na uprawnieniu użytkownika do korzystania z cudzej nieruchomości i jest – inaczej niż użytkowanie wieczyste – niezbywalne.
Oświadczenie właściciela nieruchomości o ustanowieniu prawa użytkowania musi mieć formę aktu notarialnego.
Dzierżawa.
Dla dzierżawy nieruchomości na cele gospodarowania odpadami niebezpiecznymi jest wymagane zawarcie umowy w formie aktu notarialnego.
Innym koniecznym wymogiem jest umieszczenie w umowie dzierżawy postanowienia o masie i rodzaju odpadów, które mogą być zbierane i przetwarzane na terenie nieruchomości w okresie jednego roku. Zatem wyłączony jest najem i użyczenie.
W przypadku dzierżawy oraz ustanowienia prawa użytkowania, dzierżawca oraz właściciel nieruchomości ustanawiający użytkowanie muszą złożyć oświadczenie, że są świadomi odpowiedzialności solidarnej za szkody w środowisku.
Chodzi o poszerzenie kręgu osób odpowiedzialnych za podejmowanie działań zapobiegawczych i naprawczych, polegających na ograniczeniu ewentualnie powstałej szkody w środowisku wskutek prowadzona działalności gospodarowania odpadami, oraz na zapobieganiu kolejnym szkodom i negatywnym skutkom dla zdrowia ludzi.
Powyższe wymogi w zakresie wymaganych tytułów prawnych do nieruchomości odnoszą się tylko do działalności polegających na:
- zbieraniu odpadów niebezpiecznych
- odzysku odpadów przez wypełnienie terenów niekorzystanie przekształconych
- zbierania lub przetwarzania odpadów komunalnych lub pochodzących z przetwarzania takich odpadów
- wymagających uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów
- wymagających uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów uwzględniającego zbieranie lub przetwarzanie odpadów lub uzyskania pozwolenia zintegrowanego.
Prowadzenie działalności nieznajdujących się w tym katalogu nie jest obwarowane koniecznością legitymowania się wyżej wymienionymi tytułami prawnymi do nieruchomości.
Radca Prawny Przemysław Ostrzyżek
