USYTUOWANIE SKŁADOWISK ODPADÓW

USYTUOWANIE SKŁADOWISK ODPADÓW

Prowadzenie działalności polegającej na zbieraniu odpadów produkcyjnych lub zużytych produktów nadających się do ponownego przerobu, wymaga zezwolenia. 

Taką działalność można prowadzić na obszarach przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na działalność usługową lub przemysłową.

Istotne znaczenie dla inwestorów ma orzecznictwo sądów administracyjnych.

Linia restrykcyjna polega na tym, że działalność polegająca na zbieraniu i przetwarzaniu odpadów może mieć miejsce tylko w terenach przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod gospodarowanie odpadami – tak orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 2.06.2022r. w sprawie II SA/Bk 185/22; oraz w orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29.09.2016r. w sprawie II OSK 3214/14.
Natomiast linia korzystniejsza dopuszcza gospodarowanie odpadami nie tylko na terenach wyraźnie do tego przeznaczonych w miejscowych planach zagospodarowania, lecz również na terenach, które tego nie wykluczają. 

W orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego z 31.01.2017r. w sprawie II OSK 1553/16 sąd wyraził pogląd, że jeśli w miejscowym planie zagospodarowania nie wyłączono działalności polegającej na zbieraniu odpadów, to nie można przyjąć, że gospodarowanie odpadami jest możliwe tylko na ściśle przewidzianych dla takiej działalności terenach.
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w orzeczeniu z 14.03.2017r. w sprawie II SA/Wr 844/16  wyraził pogląd, że pomiędzy zakazem ustanowionym w miejscowym panie zagospodarowania a przewidzianymi w tym planie przeznaczeniami jest przestrzeń w której dokonuje się ocen i ustalenie zgodności planowanego przedsięwzięcia z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, co wymaga od organów dokonywania samodzielnych i wnikliwych analiz w celu rozstrzygnięcia, czy zamierzone przedsięwzięcie jest na tyle podobne i nie koliduje z wyraźnymi ustaleniami planu, że realizacja jest dopuszczalna. 
Z kolei Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w orzeczeniu z 24.11.2021r. w sprawie II SA/Rz 1243/21 stwierdził, że brak możliwości wydania zezwolenia z uwagi na niezgodność zamierzonego sposobu gospodarowania odpadami z przepisami prawa miejscowego nie jest tożsamy w wymogiem aby prowadzenie tego rodzaju działalności miało odzwierciedlenie w konkretnych zapisach planu miejscowego. 
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 21.06.2018r. w sprawie II SA/Gd 208/18 wypowiedział się, że przeznaczenie terenu pod zabudowę produkcyjno-usługową nie wyklucza realizacji punktu zbierania i przetwarzania odpadów. 
Radca Prawny Przemysław Ostrzyżek
error: Content is protected !!