OCHRONA P-POŻ SKŁADOWISK ODPADÓW

Strefy powinny być od siebie oddzielone pasami wolnego terenu lub elementami oddzielenia pożarowego. 

Powierzchnia stref jest różna, w zależności od ilości magazynowanych odpadów oraz ich charakteru.

Inne są powierzchnie stref dla odpadów stałych, a inne dla ciekłych. Istotne znaczenie ma też, czy mamy do czynienia z odpadami palnymi czy nie, oraz, czy odpady są składowane w budynkach, czy na placach. 

Znaczenie ma także sposób składowania.

Mogą to być stosy lub pryzmy o określonej powierzchni i wysokości, kontenery stalowe i z tworzyw sztucznych, zbiorniki stacjonarne i przenośne. 

Składowiska ciekłych odpadów palnych wymagają automatycznych systemów oddymiających, jeśli są składowane w budynkach, oraz w stałe lub półstałe urządzenia gaśnicze wodne lub pianowe, uruchamiane ręcznie lub półautomatycznie, w zależności od tego, czy jest na terenie składowiska zapewniona stała obsługa tych urządzeń lub zakładowa straż pożarna. 

Składowiska wyposaża się w systemy sygnalizacji pożarowej lub urządzenia alarmowe zapewniające automatyczne powiadamianie centrum pogotowia ratunkowego lub jednostki ochrony przeciwpożarowej. 

Składowiska powinny być wyposażone we właściwy sprzęt gaśniczy, odpowiedni do rodzaju składowanych odpadów. 

Obowiązkowe ćwiczenia przeciwpożarowe. 

Co najmniej raz w roku przeprowadza się ćwiczenia przeciwpożarowe na składowiskach ze strefą lub pomieszczeniem zagrożonym wybuchem. 

Także nie mniej niż raz w roku przeprowadza się ćwiczenia na składowiskach, które mają powierzchnię strefy pożarowej przekraczającą 1000 metrów kwadratowych a łączna powierzchnia wszystkich stref z odpadami przekracza 2000 metrów kwadratowych. 

Jeśli są składowane odpady ciekłe, to ćwiczenia powinny być przeprowadzane gdy objętość odpadów przekracza 10 metrów kwadratowych a temperatura zapłonu odpadów jest do 60 stopni Celsjusza. 

W przypadku wyższej temperatury zapłonu, to ćwiczenia przeciwpożarowe są obowiązkowe, jeśli objętość odpadów przekracza 60 metrów sześciennych i są to ale odpady ciekłe.     

Składowiska muszą mieć zapewniony dostęp do odpowiedniej ilości wody gaśniczej. 

Chodzi o dostęp do wodociągu o odpowiedniej do rodzaju odpadów wydajności.

Jeśli wymagana wydajność nie jest zapewniona, to uzupełniający zapas wody do celów gaśniczych powinien być zgromadzony w zbiornikach przeciwpożarowych przystosowanych do poboru wody przez pompy gaśnicze. 

Całość zagadnienia jest uregulowana w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19.02.2020r. w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jakie mają spełniać obiekty budowlane lub ich części oraz inne miejsca przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów.      

Tekst i zdjęcia Przemysław Ostrzyżek
error: Content is protected !!